Duhovna dimenzija korona totalitarizma

Odakle je došao i što očekivati ​​od njega
Prethodna temaSljedeća tema
mestar
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 179 puta
Dobio zahvalu: 338 puta
Status: Offline

Post Postao mestar »

Casius je napisao/la: 18. 08. 2021. (20:10) ae , zavrsile su " teorije zavjere" i njihovi proroci u rimskim katakombama pa su nakon puno muka uskrsle
To je vrlo zanimljiva tema za ovo sadašnje vrijeme. Imaš sjajnu knjigu "A.D.33." koju je napisao Colin Ruiz. Iz perspektive novinara piše o začecima kršćanstva. Bez teologije, čisto gleda kršćanstvo kao povijesni fenomen. I pita se kako je moguće da je jedan tajanstveni religijski učitelj, na rubu carstva u marginalnoj provinciji i pogubljen kao najveći zločinac, uzrokovao promjene u temeljima kulture tog svijeta i vremena? Na početku se okupilo par stotina, možda tisuću ljudi i kao simbol su uzeli najveću sramotu, križ. Kao da danas netko za simbol uzme električnu stolicu. U manje od tri stoljeća okrenuli su ne samo kulturu nego i svjetonazor svojeg vremena naglavačke. Kako? Bez moći i sile, to je došlo kasnije sa crkvom moći.

Ako stavimo po strani transcedentalnu razinu, vrlo je zanimljivo što relativno mala grupa jako motiviranih ljudi može učiniti.

Casius je napisao/la: 18. 08. 2021. (20:10) zavidim ti na poznavanju gradiva
Samo dosta pročitanih knjiga, nažalost bez sistematizacije koju daje teološki ili filozofski fakultet. Ali eto, srce me odvuklo na računala u vremenima kada je to bila avantura po radionama i garažama i život otišao u tom smjeru... :mrgreen: Ostala je znatiželja, pogotovo za teme onog što mi je u životu najvažnije - vjere.

mestar
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš

Post Postao mestar »

hilderik je napisao/la: 19. 08. 2021. (00:00)...za kraj, pozdrav tebi meštre i nemoj mi uzet za zlo što sam te ispravio...
Nikada forumski kolega, pa ni tada. :)
Ne jednom su me rasprave i komentari potakli na nova istraživanja i čitanja. "Znam da ništa ne znam" je jedna od najboljih misli ljudskog roda, bar što se mene tiče!

Dakle, zamolio sam ZgSasha da tvojim i mojim postom otvori novu temu jer, kao što si i sam primijetio, duhovna razina jednostavno vrišti iz ovih događanja. Zapravo se više ni ne skriva dijabolična simbolika i ciljevi. Ja ću kad stignem napisati nešto iz mojeg kuta gledišta, a volio bih naravno čuti i druge poglede na ovu temu.

Ovo što si napisao i nije toliki offtopic. Ako želimo pisati o duhovnoj dimenziji nadolazećeg transhumanističkog totalitarizma moramo razumjeti abrahamske religije jer je, po mom dubokom uvjerenju, ovo rat protiv kulture zasnovane na tim religijama. Sada je u toku dekonstrukcija te kulture i konstrukcija jedne sasvim nove.

Imam potrebu komentirati neke dijelove tvojeg upisa, i ne mislim da je to van teme. U idućih deset do dvadeset godina svi, i vjernici i ateisti, ćemo se naći u vrlo gadnim preispitivanjima svojih uvjerenja i utemeljenja.

hilderik je napisao/la: 19. 08. 2021. (00:00)ja sam loš kršćanin, zapravo uopće nisam...

...kažu da su čudni putevi gospodnji, kao i njegov odabir ljudi koji ulaze u borbu u kojoj po svojim karakteristikama i odsustvu vjere ne pripadaju...
Jedan od najvećih kršćanski mislioca, sv. Augustin, je rekao "Mnogi koji su unutra vani su, a mnogi koji su vani unutra su". :)
I sam sam se imao prilike u svojem životu uvjeriti koliko su čudni putevi Gospodnji. Možda jednom dođemo i do toga...
Što se mene tiče ravnodušnost i nezainteresiranost su kuga modernih vremena a ne propitikivanje i skeptičnosti.

hilderik je napisao/la: 19. 08. 2021. (00:00)...rani kršćani nisu uzeli križ kao simbol - simbol je bila riba...
I jest i nije. Ti govoriš o međusobnom simbolu raspoznavanja. U pravu si bila je riba, ali i paun kao što si napomenu, pelikan, sidro, pa skrivene verzije križa ... bilo je toga. Biti kršćanin značilo je imati glavu na panju, čak i više od Židova nego od Rimljana. Međutim simbol križa je bio i ostao simbol vjere, križem su započinjali molitvu, križ je bio centar, zbog simbolike križa su kršćani ubijani. Moram priznati da ni sam nisam imao neku predodžbu koliko je križ bio problematičan za Židove, oči mi je otvorila knjiga "Sv. Pavao" (Tom Wright). Židovski narod se dvije tisuće godina pripremao za dolazak Mesije, uvjerenje da će to biti slavan dolazak velikog Kralja sa svojom nebeskom vojskom je bilo toliko da nikako nisu mogli pristati na Boga žrtvovanog na križu. I dan danas je kršćanstvo najmrskija religija pravovjernim Židovima. U stara vremena se takvo bogohuljenje plaćalo životom, kršćani su se skrivali i koristili tajne simbole.

Ima još jedna sjajna knjiga koja o tome govori od Roya Schoemana: "Spasenje dolazi od Židova", gdje kroz svoj prelazak na kršćanstvo govori o ogromnim preprekama u svojoj glavi (kulturi, odgoju, religiji) koje je morao savladati da bi prihvatio jedan mističan i nevjerojatan događaj u svojem životu (ako nekog zanima, na YT će ga naći pod naslovom "Čudesno obraćenje židovskog profesora").

slatko
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 84 puta
Dobio zahvalu: 92 puta

Post Postao slatko »

Mene zanima polarizacija u rkc.
napisao si da su se pojavile i crne figure tj sotonistička frakcija unutar crkve.
Kako su se infiltrirali? kako su postali sve dominantniji? kako ih onaj kojem se mole i štuju nije upozorio, ukazao što se događa?

negdje sam pročitao da će zadnji papa biti iz jezutskih ili nekih od redova(?) a sadašnji je baš to.

zašto su benedikta šutnuli? zbog zdravstvenih razloga kažu a to ne vjerujem, jer svaki je papa bio na čelu do posljednjeg daha.

slatko
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 84 puta
Dobio zahvalu: 92 puta

Post Postao slatko »

hilderik je napisao/la: 19. 08. 2021. (11:19) slatko, nije to od jučer - nama se čini da je danas gore nego ikad po pitanju crnih frakcija u crkvi, ali zapravo s politikom i jačanjem crkve te pojave možemo pratiti od 4. stoljeća - dragi franjo nije prvi papa koji je pobjegao đavlu s lopate, niti je moderna masonerija (nazovimo ih tako skupno) u crkvi tu od jučer - nisu oni ništa specijalno, niti su jači od onih prije - ono što ih izdvaja je da su osjetili moment sile pa su se razotkrili i krenuli gazit na korporativnom valu - prvi cilj su katoličke dogme i obitelj..... ali svako zlo za neko dobro, trenutno bar nisu u sjeni, a protiv javnog neprijatelja se puno lakše borit koliko god jak bio, nego kad su skriveni u strukturama kroz koje šire svoj utjecaj - padali su pape prije njega, pa će pasti i ovaj kur... sin - ako nikako drukčije onda prirodnom smrću.....
s laičke i povijesne strane ok.
hvala na odgovoru, budući da lik i djelo rkc niti bilo koje ne pratim.

zanima me meštrov vjersko duhovni pogled, mišljenje vjerske zajednice i kako će dalje, s obzirom da u cijeloj priči imaju uljeza koji bi im na kraju priče mogao zavući toliko duboko da bi mogli imati oči kao albino zečevi.

mestar
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš

Post Postao mestar »

slatko je napisao/la: 19. 08. 2021. (10:14) Mene zanima polarizacija u rkc.
napisao si da su se pojavile i crne figure tj sotonistička frakcija unutar crkve.
Kako su se infiltrirali? kako su postali sve dominantniji? kako ih onaj kojem se mole i štuju nije upozorio, ukazao što se događa?

negdje sam pročitao da će zadnji papa biti iz jezutskih ili nekih od redova(?) a sadašnji je baš to.

zašto su benedikta šutnuli? zbog zdravstvenih razloga kažu a to ne vjerujem, jer svaki je papa bio na čelu do posljednjeg daha.
Čovječe, pa budi malo realan! Da vodim Mossad i CIAu ne bi ti znao na ovo odgovoriti. :mrgreen:
Ako ti se politika velikih zemalja čini kompleksnom onda znaj da je ona od Vatikana za dvije razine kompleksnija.
Samo uzmi u obzir da su veći dio povijesti Zapada najvažniji politički događaji bile konklave.

Sve ovo što pitaš odnosi se na Crkvu moći. Ja ti tu nemam odgovora. Vidim što se događa, čitam o infiltraciji masonerije u Crkvu, čitao sam čuveno svjedočanstvo Belle Todd koja se obratila i pedesetih godina prošlog stoljeća svjedočila kako je osobno infiltrirala 1200 svećenika, a do tada je imala i 4 kardinala. Slijedi drugi vatikanski koncil i nakon toga veliko rastakanje Crkve koje danas ima dramatične razmjere. Mislim da ne pretjerujem ako kažem da u Zapadnoj Europi katoličke crkve ima samo na papiru. Izuzetak su Poljska i Hrvatska. Cijeli niz knjiga govori o (vrlo uspješnom!) ratu masonerije protiv Crkve. Toliko uspješnom da je Papa Benedikt XVI još osamdesetih dao svoje čuveno predviđanje kako će Crkva u potpunosti izgubiti utjecaj i moć i vratiti se u male okvire. Provalija između Crkve moći i Crkve vjere je sve dublja. Baš nedavno je jedan svećenik poslao svoj osvrt, doslovno citiram: "Ovo vrijeme koje dolazi nositi će laici a ne hijerarhija. Jer u hijerarhiji je malo vjere." Napisati ću više kada stignem, ali samo neke fragmente koje ja vidim kao običan laik. Priče o masoneriji ne volim i ne pratim previše. It is not my cup of tea.

Što se tiče tih "zadnji papa" i sl. priča, treba biti jako oprezan. Proročke vode su jako mutne, svega tu ima, od patologije i prijevara pa do zabluda. Teško je, zapravo nemoguće, jednom laiku prepoznati što je istina. Tu se ipak oslanjam na Crkvu. Mnogi misle da Crkva jedva čeka i čim neka bakica vidi anđela hop, odmah svetište diže. Istina je zapravo potpuno suprotna, lakše je dobiti kredit od bodula nego priznanje od Crkve! :mrgreen: Čovjek padne na rit kada shvati kakve se procedure i ispitivanja mora proći svaki događaj koji želi dobiti priznanje nadnaravnosti. Recimo ja sam potpuno uvjeren (ne 100 nego 200 posto) da je Međugorje autentični mistični nadnaravni događaj. Vezan sam uz Međugorje već 40 godina, prvi put sam bio tamo 82. sa ocem, pratim ga i nemam ama baš nikakvih sumnji. Ali priznanja još nema i vjerojatno ga neće biti još godinama. Dapače Kurija ga je nastojala uništiti.

narval
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Zahvalio se: 16 puta
Dobio zahvalu: 8 puta

Post Postao narval »

Mestar je jednom spomenuo da ce vjernici pruziti veliki otpor cjepljenju. Jucer su nas sve od jutra do veceri davili s papinim pozivom na cijepljenje. Kako prakticni vjernici reagiraju na ovaj poziv? Ipak je papa papa. Zanima me sto se dogadja medju ljudima. Odbijaju poslusati svog duhovnog oca? Ili ce se predomisliti nakon jucerasnje poruke?

mestar
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš

Post Postao mestar »

narval je napisao/la: 19. 08. 2021. (14:40) Mestar je jednom spomenuo da ce vjernici pruziti veliki otpor cjepljenju. Jucer su nas sve od jutra do veceri davili s papinim pozivom na cijepljenje. Kako prakticni vjernici reagiraju na ovaj poziv? Ipak je papa papa. Zanima me sto se dogadja medju ljudima. Odbijaju poslusati svog duhovnog oca?
Ili ce se predomisliti nakon jucerasnje poruke?
Neće. To nije ex cathedra niti može biti. Papin poziv na cijepljenje ne obvezuje nikoga.

I, da budemo skroz precizni, rekao sam da će dio vjernika pružiti jaki otpor.
Možda je taj dio (i sebe ubrajam) u krivu sa čitanjem znakova vremena, vidjeti ćemo.
Ne znamjeram nikome tko se cijepio, dapače mnogi meni dragi ljudi su se cijepili jer imaju drugačije mišljenje ili se oslanjaju na Providnost.

Nepal bobonja
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Dobio zahvalu: 121 puta
Država:
Nepal (np)
Nepal

Post Postao Nepal bobonja »

narval je napisao/la: 19. 08. 2021. (14:40) Mestar je jednom spomenuo da ce vjernici pruziti veliki otpor cjepljenju. Jucer su nas sve od jutra do veceri davili s papinim pozivom na cijepljenje. Kako prakticni vjernici reagiraju na ovaj poziv? Ipak je papa papa. Zanima me sto se dogadja medju ljudima. Odbijaju poslusati svog duhovnog oca? Ili ce se predomisliti nakon jucerasnje poruke?
Kao totalni nevjernik na svu tu situaciju sam već odavno rekao svojoj ženi: Benedikt XVI je dobio konjsku glavu u krevet.
Nije imao muda da se odupre, bogček.

I došao je Crni Papa Francisco... Prorokovan u proročanstvima kao zadnji Papa.

Jedino se Zdravko Mamić ispravno odnosi prema novinarima.
selfie
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 32 puta
Dobio zahvalu: 29 puta

Post Postao selfie »

A Franjo je na početku izgledao tako... user friendly :grin: za razliku od Ratzingera koji je ličio na mrgudnog goblina. Eto kako izgled može biti varljiv. Ali ne znam kako se katolici koji su prozrijeli narativ nose s činjenicom da im je aktualni papa transhumanist.

mestar
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš

Post Postao mestar »

Za razliku od vas ja ne vidim prevelike suštinske razlike između zadnja tri Sveta oca. Razlike u stilu rada su ogromne, razlike u načinu komunikacije još veće, u osobnosti možda i najveće, ali ništa što Franjo govori ne odudara od Crkvenog nauka. Svaki put kada bi mediji napravili cirkus od neke njegove izjave potrudio bih se pročitati original i svaki put je ispalo da su zlonamjerno izvukli dio koji im odgovara za difamaciju Crkve. Recimo kada je govorio o homoseksualnim osobama defacto je rekao isto što su govorili Benedikt XVI ili Ivan Pavao II, ali mediji su se potrudili od toga napraviti doslovno cirkus.

Ja bih rekao da je svaki papa za svoje vrijeme. Ovaj nastoji doći do što većeg broja ljudi i pri tom radi kompromise tamo gdje može. To silno smeta konzervativnoj struji pa neki kardinali, npr. Burke, doista posežu za unutarcrkvenim instrumentima da bi ga ograničili.

Moje mišljenje, a i ljudi koje poznajem, je da nam opasnost ne prijeti od Franje već od dijela hijerarhije koji više ni nema vjere. Franjo je ušao u vučju jazbinu i zaigrao jednu opasnu stratešku igru nadajući se da će pobijediti vukove. Moja duboka vjera je da je svaki Papa u povijesti, bez obzira na osobnost i greške, došao na to mjesto Providnošću kako bi odigrao ulogu. Teško je uspoređivati jednog mistika kakav je bio Ivan Pavao II sa intelektualnom gromadom kakav je bio Benedikt XVI ili sa Franjom koji je potpuno okrenut pastoralu. Ne znam zašto promovira cijepljenje i da li će tako ostati, ali ne mislim da je došao po diktatu onih koji vode Svijet u propast.

Prethodna temaSljedeća tema