Kako izgleda liječenje za vrijeme kovid pandemije

Odakle je došao i što očekivati ​​od njega
tockica
Verified
VIP forumaš
VIP forumaš
Zahvalio se: 832 puta
Dobio zahvalu: 613 puta
Status: Offline

Post Postao tockica »

Ovaj tekst me danas ubio do kraja.
Znam da je tu na više mjesta bilo svakojakih priča.
Ako Vam se želi ispisati (ponovno ponoviti) najgluplja i najužasnija iskustva sa liječenjem u doba kovid pandemije.
Odnosi LOM-ova, izbjegavanje fizičkog dolaska u ordinacije, specijalistički pregledi, promjena osobnosti LOMova.
Opišite i svoja dobra i svoja loša iskustva.

Evo tekst:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15126703
Jedna dubrovačka mama ostala je zatečena kada joj je pedijatrica odbila bez PCR testa pregledati dijete staro tri i pol godine. Dijete je kašljalo i nepuni dan imalo temperaturu, ali nisku. Telefonom je nazvala pedijatrijsku ordinaciju, želeći se dogovoriti kada je najbolje dovesti ga, jer nije htjela dijete koje kašlje dovoditi u čekaonicu baš zbog ostalih mališana koji su došli na pregled. No, dočekao ju je hladan tuš. Sestra je doktorici prenijela sve što je rekla i kroz slušalicu je čula pedijatricu koja tek kratko poručuje – PCR.
Pisala sam prijavu HZZO-u, baš me jedna mama upozorila na to, jer puna nam je kapa toga što se događa, a ne prijavljuje se. Mislim da je ovo prešlo svaku granicu. Primarna zdravstvena zaštita mora biti dostupna svima bez ikakvih ograničenja , a kad se ista odnosi na djecu, tu nema pitanja, a kamoli PCR testova i čekanja rezultata i smjena liječnika - kazala je ova majka.
No iz Doma zdravlja Dubrovnik i Opće bolnice javljaju kako testiranje na COVID-19 nije uvjet za pedijatrijski pregled febrilne djece i kako iz Ministarstva zdravstva, Stožera civilne zaštite, Zavoda za javno zdravstvo ili uprava ovih zdravstvenih ustanova, nikada nije upućena takva preporuka da se djecu prije pregleda prvo šalje na PCR testiranje.

- Ne, ne i ne, to nikako nije preporuka! Svako dijete mora biti primljeno na pregled. Provjerio sam prije 15-ak dana, u pedijatrijskim ordinacijama Doma zdravlja Dubrovnik nitko nije vratio dijete zbog toga što nije imalo PCR test – kaže Branko Bazdan, ravnatelj Doma zdravlja Dubrovnik.
Gdje je nestao Hipokrat?

Glup, gluplji, woke! (by Sky7)
ZgSash
Verified
Global Moderator
Global Moderator
Zahvalio se: 227 puta
Dobio zahvalu: 413 puta

Post Postao ZgSash »

propio se
nije mu ni za zamjeriti

Your biggest desire is your greatest weakness
mkey
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 573 puta
Dobio zahvalu: 272 puta

Post Postao mkey »

Imam par priča, iz druge ruke.

Mater od frenda, žena od 65 cca, lani je ima popriličnih probavnih poteškoća. Sin ju je nagovarao već dulje vrijeme da pođe liječniku, još od prije "pandemije", i konačno je išla protekle jeseni. Došla doktorici opće prakse za uputnicu za gastroenterologa, kadli ju doktorica (koju bih u staronormalna vremena opisao kao odgovornu i brižnu) uputi - privatniku. A korona je, kaže, ne rade se redovni pregledi. Predmetna žena je na kraju pošla to odraditi privatno i sve skupa s "testiranjem" i pretragama je koštalo oko 3500 sada već praktično bivših kuna.

Recite vi sada meni, koliki dio penzionera i ljudi koji su pred penziju si ne mogu dozvoliti iznenadni trošak od 500€? Moja mater ima penziju od 2000 i sitno, koliko je ljudi koji bi se od te i takve doktorice opće prakse jednostavno vratili doma i trpili kojekakve simptome koji bi mogli značiti i unutarnje krvarenje?

Priča druga, dosta kraća: jedan mlađi lik iz sela, koji je nedavno bebu dobio, priča kako je njegova žena ostala bez okusa i mirisa pa su požurili na "testiranje". Ne znam, pretpostavljam da se nekim ljudima nije dogodilo 5-10 puta kroz život da zbog prehlade ili upale grla ili sinusa a zbog iritacije ždrijela privremeno ostanu bez tih par osjetila. Priča on kako su i bebu od nekoliko mjeseci "testirali". Ja rekoh, pa koja budala te je silila da tako malo dijete "testiraš". On me nekako gledao u čudu, nije nitko silio nego je dijete manje spavalo, bilo malo ćudljivo pa su ga brže bolje "testirali". Ludilo, brale.

Točka 3, iako je ovo je već poznata stvar, po meni je vrijedno staviti na ovo mjesto. Ponavljanje je majka mudrosti.

RAD BOLNICA U HRVATSKOJ 2020. GODINE
https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/ ... u-2020.pdf
Ukupna godišnja iskorištenost postelja u hrvatskim bolnicama u 2020. godini iznosila je
55,37% (2019. godine bila je 68,94%). Na akutnim bolničkim djelatnostima, godišnja
iskorištenost postelja je 58,15% (2019. godine bila je 73,37%).

Prema Godišnjem izvješću o radu stacionarnih zdravstvenih ustanova (GIORB) na stacionarnim odjelima
hrvatskih bolnica bilo je 581.093 otpusta osoba liječenih po pojedinim bolničkim djelatnostima tijekom 2020.
godine (u 2019. godini je bilo 715.639), uključujući boravke u bolnici zbog poroda, pobačaja i bolničke
rehabilitacije. Od toga, 530.117 otpusta za osobe koje su liječene u akutnim bolničkim djelatnostima, a 50.976 u
kroničnim bolničkim djelatnostima (Tablica 1, Slika 1 i Slika 2)
Dakle, u 2020. u odnosu na 2019. preko 130.000 manje otpusta, i to u manje od 10 "pandemijskih" mjeseci. Ako znamo, a znamo, kako je glavna stavka u medicini preventiva a ljude se na ovako značajan način tjeralo (direktno i indirektno) umjesto da im se pružala zdravstvena pomoć, treba se zapitati: koji udio će od tih 130 hiljada popunjavati rubriku "umrli od i sa kovidom"?

Sierra Leone zgubidan
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 393 puta
Dobio zahvalu: 530 puta
Država:
Sierra Leone (sl)
Sierra Leone

Post Postao Sierra Leone zgubidan »

Njemačke bolnice u minusu jer imaju premalo pacijenata: ‘Nema toliko bolesnih od covida...‘ :new-rotf:

Svaka druga bolnica ima manje pacijenata nego prošle godine. Razlog za to je otkazivanje operacija i kompliciranih zahvata kako bi se čuvali kapaciteti za covid-odjele. Mnogi pacijenti odlažu odlazak na terapije ili operacije iz straha od zaraze.

„Njemačkim bolnicama je u interesu da budu pune, a to vrijedi i za jedinice intenzivne njege", kaže Buse. On smatra da su posljednjih godinu i pol dana za bolnice „bile zlatne", jer su mnoge od njih zaradile više novca od paušalnih naknada i dodatnih kreveta intenzivne njege nego što bi to bilo moguće u normalnom radu.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... a-15138807

Bolje je umrijeti na nogama nego živjeti na koljenima.
Emiliano Zapata
Croatia Frank Thorn
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 270 puta
Dobio zahvalu: 806 puta
Država:
Croatia (hr)
Croatia

Post Postao Croatia Frank Thorn »

Evo kako izgleda liječenje, nikako. Ako ima uspjeha to se zatire.
Doktor koji je imao uspjeha u liječenju oboljelih plazmom preboljelih počinio suicid još u ljeto 2021.
Sada se ponovno potežu neka pitanja oko toga.
Suspicious ‘suicide’ of Italian doctor linked to his trailblazing Covid therapy
https://freewestmedia.com/2022/01/05/su ... d-therapy/

“So in war, the way is to avoid what is strong, and strike at what is weak.”
tockica
Verified
VIP forumaš
VIP forumaš
Zahvalio se: 832 puta
Dobio zahvalu: 613 puta

Post Postao tockica »

Frank Thorn je napisao/la: 05. 01. 2022. (11:22) Doktor koji je imao uspjeha u liječenju oboljelih plazmom preboljelih počinio suicid još u ljeto 2021.
Nije se uklapao u agendu!

Glup, gluplji, woke! (by Sky7)
Croatia Lola12
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 919 puta
Dobio zahvalu: 322 puta
Država:
Croatia (hr)
Croatia

Post Postao Croatia Lola12 »

Nije da nismo znali kakvi su uvjeti u nasim bolnicama i zasto imamo veliku smrtnost i od kovida i od karcinoma, a evo i potvrde od samih lijecnika

https://www.index.hr/vijesti/clanak/ane ... 30633.aspx

Croatia Frank Thorn
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Država:
Croatia (hr)
Croatia

Post Postao Croatia Frank Thorn »

Lola12 je napisao/la: 06. 01. 2022. (16:36) zasto imamo veliku smrtnost i od kovida i od karcinoma
Uopće nemamo veliku smrtnost OD tkz covida nego SA tkz covidom.
Imamo veliku smrtnost iz sasvim drugih razloga koje svi znamo ali sada se to sve prišiva tkz. covidu.

“So in war, the way is to avoid what is strong, and strike at what is weak.”
Croatia Lola12
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 919 puta
Dobio zahvalu: 322 puta
Država:
Croatia (hr)
Croatia

Post Postao Croatia Lola12 »

Frank Thorn je napisao/la: 06. 01. 2022. (21:33)
Lola12 je napisao/la: 06. 01. 2022. (16:36) zasto imamo veliku smrtnost i od kovida i od karcinoma
Uopće nemamo veliku smrtnost OD tkz covida nego SA tkz covidom.
Imamo veliku smrtnost iz sasvim drugih razloga koje svi znamo ali sada se to sve prišiva tkz. covidu.
Slazem se

Croatia Frank Thorn
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Država:
Croatia (hr)
Croatia