Koja je svrha demokracije?

Vaše mišljenje o ...
ZgSash
Verified
Global Moderator
Global Moderator
Zahvalio se: 227 puta
Dobio zahvalu: 413 puta
Status: Offline

Post Postao ZgSash »

tockica
kako si za boga miloga do toga dosla????
sjeverna koreja je tebi pojam za nedozvoljavanje kriminala?
pa ok, ako je tome tako, onda moze i sjeverna koreja
no to je ono kaj ti tvrdis, ne ja
:P
ja tvrdim da nije nemoguce, cak ni jako komplicirano stvoriti jednostavna i razumljiva i jasna pravila i provoditi ih
recimo jedan od prvih uvjeta je transparentnost, to ti vec ukida mogucnosti korupcije poprilicno
ja ne sanjam o savrsenom drustvu, samo o onome u kojem se blatantno ne krade i gdje postoji i neka odgovornost za (ne)ucinjeno

Your biggest desire is your greatest weakness
Euglena
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 737 puta
Dobio zahvalu: 330 puta

Post Postao Euglena »

Sve uspješne i prosperitetne organizacije, od kompanija preko vojske do religija, vode se bez demokracije. U njima je hijerarhija jasno definirana i slijedi se. Da li ste se ikad upitali zašto je onda itko pametan predložio demokraciju za sistem vođenja države? Kad dokazano kroz gore nabrojane organizacije taj sustav ne funkcionira.

Nemojte me krivo shvatiti, ne zagovaram ja autokraciju, tehnokraciju i sl. modele. Vjerujem da živimo u plutokraciji zamaskiranoj u ime parlamentarne demokracije. I isto tako vjerujem da ne postoji niti jedna država na svijetu koja na prvom mjestu ima interese svog stanovništva i svoje zemlje.

ZgSash
Verified
Global Moderator
Global Moderator

Post Postao ZgSash »

demokracija je slabije efikasna , to je cinjenica
no ona ne sluzi postizanju nekakvih rekorda, nego zastiti ljudi od tiranije
sklona je kvarenju, bas kao i svaki drugi sistem i s vremena na vrijeme ju treba dobro protresti i ocistiti od sranja i vratiti na pravi put

evo moje jedna konkretan prijedlog:
da zastupnici i duznosnici nemaju fiksnu placu nego da budu placeni u odnosu na prosjecnu placu u zemlji
zastupniku prosjecna placa, premijeru i predsjedniku 3 prosjecne place i ministrima 2
pa onda dame i gospodo ako zelite imati vise, molim primite se posla...

tockica
Verified
VIP forumaš
VIP forumaš
Zahvalio se: 832 puta
Dobio zahvalu: 613 puta
Status: Online

Post Postao tockica »

Zagor je napisao/la: 23. 12. 2021. (09:30) Prvo treba doći do generalnih promjena u glavama ljudi i totalnog zaokreta (moralnog, materijalnog, savjesnog, odgovornog, kreativnog...), a onda poslije možemo pričati i politici i sustavu vladavine.
A možda su to zamislili i žele ostvariti s dodavanjem treće spirale DNK!
Pa je cjepivo sredstvo!
Kak da nas namjeste!
Bolje! :x1:

Glup, gluplji, woke! (by Sky7)
mestar
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 179 puta
Dobio zahvalu: 338 puta

Post Postao mestar »

ZgSash je napisao/la: 23. 12. 2021. (08:57) kao prvo: ne slazem se
pod direktnu demokraciju ne podrazumijevamo da "cijelo selo" dode popricati o nekom prijedlogu zakona
ali, ne vidim koji bi dio bio nemoguc ako bismo imali zastupnika na nivou opcine?
Ne razumijem sa čim se ne slažeš? Ako imaš predstavnika onda je to predstavnička a ne direktna demokracija.
Teoretski bi danas čak i imali tehnologiju za provesti pravu direktnu demokraciju i u velikim zajednicama, ali vjerujem da bi to vrlo brzo otišlo vrit.
Jer je stvarno glupo da baš svatko, bez ikakvog znanja i pripreme, utječe na odluke u područjima o kojima pojma nema.
Očito je stvar u tome da treba naći dobru ravnotežu između meritokracije i demokracije, te temelja i tehnikalija.

Recimo i sada u epidemiji imamo tu dilemu gdje prestaje granica meritokracije (struke) i počinje demokracija (narod)?
Mislim da će se većina složiti kako ne može baš svatko odlučivati o tehnikalijama za koje se liječnici pripremaju godinama.
Ali s druge strane negdje je granica gdje se zadire u ljudsko dostojanstvo i autonomiju, gdje imamo pravo reći dosta sa tehnikalijama taman i pod cijenu života? To nije samo političko pitanje već i filozofsko.

Zagor
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 39 puta
Dobio zahvalu: 86 puta

Post Postao Zagor »

ZgSash je napisao/la: 23. 12. 2021. (09:55) demokracija je slabije efikasna , to je cinjenica
no ona ne sluzi postizanju nekakvih rekorda, nego zastiti ljudi od tiranije
sklona je kvarenju, bas kao i svaki drugi sistem i s vremena na vrijeme ju treba dobro protresti i ocistiti od sranja i vratiti na pravi put

evo moje jedna konkretan prijedlog:
da zastupnici i duznosnici nemaju fiksnu placu nego da budu placeni u odnosu na prosjecnu placu u zemlji
zastupniku prosjecna placa, premijeru i predsjedniku 3 prosjecne place i ministrima 2
pa onda dame i gospodo ako zelite imati vise, molim primite se posla...
Ako je demokracija prvenstveno (pa kakva god bila) osigurač od tiranije, onda mi kao čovječanstvo bogme nismo daleko odmakli od srednjovjekovne tiranije.

Zapadne demokracije i istočne demokracije (nazovimo ih tako) se razlikuju u finoći pakovanja. Ona zapadna je fina, u rukavicama, a istočna je primitivna i sirova. Kao i korupcija sa obje strane, jedna se odvija fino, lakonski, daleko od očiju javnosti, filigranski i mekano...dok je druga (naš primjer, krunski) primitivna i sve se odvija "demokratski" pred očima ljudi, koji su toliko otupili da se čak i ne bune.

Da izvršitelji demokracije po parlamentima i ministarstvima potpisuju ugovore o odgovornosti za sve propuste i neučinkovitost tijekom mandata, te da ukoliko nije vidljiv napredak nakon mandata svi od reda od čelnog čovjeka vladajućeg tijela do pomoćnika asistenta domara ministarstva bi mi robijali ili nadoknadili gubitak državnoj kasi.
Ako vidiš da ne ide podnesi ostavku usred mandata sa jasnim obrazloženjem pa ajde, možemo reći "nije išlo, okolnosti su takve, kadar nije dobar...mijenjajmo odmah i ispravljajmo pogreške".

Ali od toga nema ništa, politika je poligon i oruđe kojim se za vrlo kratak period jedan prosječni (uzmimo HR političar) osigura materijalno za 5 narednih generacija, iako mu platežna moć prema primanjima to nikako ni u najluđim matematičkim računicama nema pokrića...

Ponoviti ću se još jednom, ovakvom čovječanstvu nema spasa u nikakvom obliku političkog sustava jer je generalna svijest i moral dotaknuo samo dno i od svakog sustava se napravi loš, neučinkovit i nelogičan aparat koji se u svim scenarijima vrti da donosi izvršiteljima vlast, ogromnu moć i dobit, a onima ispod nemogućnost normalnog razvoja, napretka i prosperiteta.

Za mene osobno postoje samo dva rješenja:
- ili dolazak apsolutističkog vladara, nadmoćnog ljudskoj rasi, a sa dobrim i poštenim namjerama jer je njegova svijest davno prešla preko pokvarenosti, jala, zavisti i pohlepe. Dakle, utopija.
- ili da se čovječanstvo putem muke i patnje (ali ne pomora putem cjepiva ili baruta) nauči reda po svim parametrima i da se započne izgradnja društva prosperiteta i razuma.

Treće opcije opstanka nema, povratka na staro od prije 2020. nema i to je jasno i najglupljem pojedincu planete, treća opcija ako bude onda će biti sve najgore od ove dvije gore opisane, a ona se sažima u - transhumanizam i svakako nije opcija opstanka, nego početak - kraja.

ZgSash
Verified
Global Moderator
Global Moderator

Post Postao ZgSash »

ja se cesto sjetim jedne price o kralju koji je vladao sretnim ljudima
kvaka je da je kralj jednom godisnje morao sam prehodati po mraku put od palace do katedrale, kroz gomilu
pa ako je dosao do katedrale, to je bio znak da je dobar kralj
ako ne, slijedili su izbori za novog kralja
:sky:

mkey
Verified
Napredni forumaš
Napredni forumaš
Zahvalio se: 573 puta
Dobio zahvalu: 272 puta

Post Postao mkey »

Čini mi se da nisam baš uspio zapodjenuti raspravu o demokraciji kako sam imao u planu, moguće da moram malo promijeniti pravac kretanja. Htio sam iznijeti još neke stvari, ali su mi se malo ispriječile razne situacije. Nadam se da budem večeras nastavio.