Renesansa duha i intelekta - literatura

glazba, filmovi, slike, fotografije, knjizevnost...
Prethodna temaSljedeća tema
Belarus Majan D.
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Zahvalio se: 76 puta
Dobio zahvalu: 181 puta
Država:
Belarus (by)
Belarus
Status: Offline

Post Postao Belarus Majan D. »

Dame i gospodo, bio sam u situaciji da u knjižnici biram ZADNJE TRI KNJIGE koje ću pročitati u dogledno vrijeme jer sam se bojao da me bez covid potvrde više neće moći pustiti u knjižnicu. Dakle morao sam pažljivo birati.

Odlučio sam da jedna od te tri knjige bude ''Trbuh Pariza'', autor: Emile Zola.

Nisam pogriješio. Prvih 30-ak stranica će nekome možda biti dosadno jer Zola predugo i prešIroko opisuje jednu poznatu parišku tržnicu i njezino voće, povrće, krajolik, sve....ali kasnije kreće ono pravo. Roman je svevremenski i odlično opisuje mentalitet ondašnjih ali i sadašnjih ljudi. Odlično opisuje i sadašnju situaciju kada je (kao i onomad) potrebna revolucija ali je narod previše komformistički raspoložen.

Uglavnom u romanu se radi o odbjeglom robijašu (revolucionaru) koji se pod lažnim identitetom vratio u Pariz. U Parizu se useljava kod svog brata kojeg dugo nije vidio. Glavni lik (robijaš) je sanjar, naivni idealist koji se nalazi među zajedljivim sitnodušnim tračerskim okruženjem koje ''samo radi svoj posao'' te samo gleda svoju vlastitu sitnu osobnu korist. Njegova okolina baš i ne želi strukturalne promjene u društvu te ne voli talasanje. Kako Zola piše oni su DEBELI a revolucionari su MRŠAVI. Tko je čitao shvatit će na što ciljam. Također ovaj roman ima najbolju zadnju rečenicu ikad, rečenicu koja odlično opisuje sve lažnoguze ljude, sve snobove, sve malograđane, sve sitne duše....možda ta rečenica nije najdublja ikad (daleko od tog da je bedasta) ali kada se na kraju nakalemi na cijeli roman postaje izvanredna i pamtljiva.

Preporuka!

ZgSash
Verified
Global Moderator
Global Moderator
Zahvalio se: 227 puta
Dobio zahvalu: 413 puta

Post Postao ZgSash »

https://en.wikisource.org/wiki/The_Fraud_of_Feminism
malo drugaciji pogled na razvikanu problematiku
ne ulazeci u to koliko je koji dio vise ili manje tocan, ali mislim da je uvijek dobro bilo koju problematiku pokusati sagledati iz nekoliko kuteva, ako zelimo biti unekoliko objektivni

Your biggest desire is your greatest weakness
Smart_bitch
Verified
Wild_rose
Wild_rose
Zahvalio se: 52 puta
Dobio zahvalu: 115 puta

Post Postao Smart_bitch »

Stara knjiga (izdana 1960.), ne i zastarjela.

Johannes Mario Simmel "Može i bez kavijara" (u originalu Es muss nicht immer Kaviar sein).

Uživala sam u njoj beskrajno davnih dana, a nedavno mi je opet pala na pamet, pa sam ju izvadila s police.

Link na sadržaj: https://dokumen.tips/documents/johannes ... 5bbb7.html

(ali ima je u antikvarijatima).

Vrlo duhovita, vesela, mudra i optimistična priča o Thomasu Lievenu, koji je protivno svojoj životnoj filozofiji i željama postao supertajni agent koji istovremeno špijunira za njemačku, britansku i francusku tajnu službu, a istovremeno pokušava zamrsiti konce Nijemcima, sve to uz pomoć lijepih žena i hrane.

For in the long run, either through a lie, or through truth, people were bound to give themselves away.

The way I see it, there's only three kinds of people in this world: Bad ones, ones you follow, and ones you need to protect.
Prethodna temaSljedeća tema